Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Միջազգային եվրոպական շարժման գլխավոր քարտուղար Հենրիկ Կրոների հետ:
Պարոն Կրոները խորհրդարանի նախագահին ներկայացրեց իրենց կազմակերպության պատմությունն ու գործունեությունը` նշելով, որ Միջազգային եվրոպական շարժումը տարածված շարժում լինելով Եվրոպայում` գտնվել է Եվրախորհրդի եւ Եվրամիության կազմավորման ակունքներում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց շարժման գրասենյակը Հայաստանում բացելու հարցը, որի նպատակն է նպաստել նպաստել Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կայացմանը եւ ժողովրդավարության խորացմանը: Պարոն Կրոները Աժ նախագահին առաջարկեց անդամակցել Միջազգային եվրոպական շարժմանը, որի շարքերում են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Խոսե Մանուել Բարոզզոն, Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Վալերի Ժիսկար դե’ Ստենը, Գերմանիայի նախկին կանցլեր Հելմուտ Քոլը եւ Եվրոպայում բարձր պաշտոններ վարող շատ անձինք:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը իր աջակցությունը հայտնեց պարոն Կրոներին եւ հաջողություններ մաղթեց հայաստանյան գործունեության մեջ, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համագործակցությունը շարունակելու շուրջ, որը կարող է իրականանալ գրասենյակի հաջող աշխատանքի միջոցով:

On September 16, RA NA President Artur Baghdasaryan met with Henrik Kroner, Secretary General of the International European Movement.
Mr. Kroner presented NA President the history and activity of their organization noting that the International European Movement, being a widely spread movement in Europe has been in the sources of formation of the Council of Europe and European Union. During the meeting the issue of the opening the movement office in Armenia was discussed, the aim of which is to contribute to the formation of the civil society and deepening of democracy in Armenia. Mr. Kroner suggested NA President to join the International European Movement, in the rows of which are the Jose Manuel Barosso, President of the European Commission, Valery Giscard d’ Estaing, the former President of France, Helmut Kohl, the former Chancellor of Germany and many other high-ranking officials in Europe.
NA President Artur Baghdasaryan expressed his readiness to support and wished success in their activities in Armenia. An agreement was reached to continue the cooperation, which can be fulfilled by successful work of the office.